Teknolojimiz

Uygulamalarımızı hazırlarken kullandığımız birden fazla teknolojik katman bulunmaktadır.
Teknoloji bazen bir PC'de, bazen ürün geliştirme yazılımında bazen de programcının düşüncelerinin gelişmesinde ortaya çıkar. Teknolojik bir sıçrama her an beklenilendir.

Yazılım lisanı

Web programcılığı teknikleri ile geliştirilmiş olan ürünlerimizde ağırlıklı olarak ;
Microsoft ASP.NET 3.5 ve öncesi framework sürümleri,
Microsoft AJAX Library 3.5 ve öncesi araçları,
kullanılmaktadır.


Veritabanı

Projelerimizde temel olarak endüstri çapında geçerli bir teknoloji ve bu teknolojinin başlıca aracı olan bir sorgu dili (SQL) ile kullanılan veritabanı modelleri kullanılmaktadır.

Raporlama çözümü olarak geliştirdiğimiz DynamicQuery temel olarak her türlü SQL veritabanı modeli üzerinde çalışacak şekilde kurgulanmıştır. Ayrıca kendi tanım bilgilerini de yine SQL veritabanında tutmaktadır.

Piyasa genelinde yaygın olarak kullanılan Microsoft SQL server, Oracle DB veritabanı yazılımlarına SQL (structured query language) ile tek sorgu hazırlayarak kullanıcı ihtiyacı olan raporlar hazırlanmaktadır.


Donanım

Web tabanlı hazırlanmış olan yazılımımız intranet ya da internet üzerinden İnternet Explorer 6 ve üzeri tarayıcının çalıştığı her türlü bilgisayarda çalışabilmektedir.

Veritabanı serveri/sunucusu ise tamamen kullanıcının tercihine kalmış donanımlardır. Hazırlanan sorgular donanım performansı ile doğru orantıda hızlı çalışmaktadır.

İntranet/İnternet (IIS) serveri/sunucusu ise kullanıcı sayısı ile doğru orantılı şekilde seçilmelidir. Hazırlanan raporların veri çalışması bu bilgisayar üzerinde yapılmadığından sadece kullanıcı hizmeti vermesi yeterli olacak bir donanım ihtiyacımızdır.


Raporlama

İstenilen raporların temeli, veritabanı içinde dağınık şekilde bulunan verilerin toparlanarak anlaşılır bir bilgi sunumuna dönüştürülmesidir.
Raporlama yazılımlarının geneli rapora kaynak olacak verileri veritabanından aldıktan sonra hafızada yada harddisk üzerinde çeşitli çalışmalar yaparak rapor hazırlama yoluna giderler.
DynamicQuery bu yöntem yerine, her rapor temelde bir sorgu cümlesidir mantığından yola çıkmıştır.
Bu tüm raporlar için geçerli olmasa da çoğunlukla ihtiyaca cevap vermektedir.


Kullanıcılardan alınan talepler doğrultusunda hazırlanan rapor taslağını oluşturacak veritabanı tablo ve elemanları (SQL) sorgu lisanı ile en uygun şekilde düzenlenirler.
Oluşturulan sorgu sadece okuma hakkı olan (readOnly) bir bağlantı ile veritabanı sunucusuna gönderilir ve sorgunun çalışması beklenir.
Çalışan sorgunun sonucu veritabanı sunucusundan, (IIS) diğer sunucuya gönderilir ve görsel düzenlemeler yapılarak network üzerinden kullanıcının bilgisayarında bulunan İE ekranında gösterilir.

Bu sayede sistemin hızı, veritabanının asıl görevi-performansı ve network trafiği açısından en verimli yoldur.


Katkıda bulunabiliriz !

Kullandığınız teknolojinin eski olup olmaması önemli değildir. Önemli olan hala işinizi görüp görmediği ve teknolojiyi nasıl kullandığınızdır.

Hız ve gelişmiş teknoloji daha iyi çözümler anlamına gelmez. Bazen çözümü ve efektif hızı daha yavaş çalışan ama zekice kurgulanmış bir ekipmanda bulabiliriz.

Peki ya bunların hepsi aynı anda elimizin altında olursa?

Mevcut teknolojinize bizden nasıl bir katkı olabileğini öğrenmek için:
bilgi@ispir.com

dinamik rapor,dinamik raporlamahumanist,humanist İK,humanist rapor,bilin,DynamicQuery,netsis rapor,eta rapor,likom rapor,logo rapor,raporlama,rapor,çözüm,araç,raporlama çözümü,dynamic reporting,dynamic report,query,DynamicQuery,dynamic sql query, dinamik rapor,dinamik raporlamahumanist,humanist İK,humanist rapor,bilin,DynamicQuery,netsis rapor,eta rapor,likom rapor,logo rapor,raporlama,rapor,çözüm,araç,raporlama çözümü,dynamic reporting,dynamic report,query,DynamicQuery,dynamic sql query